Zakres funkcjonowania trzustki jest bardzo szeroki, sięga bowiem produkcji enzymów jelitowych, trawiących dostarczany pokarm. Bez ich udziału prawidłowa praca systemu pokarmowego byłaby niemożliwa. Z tego względu obszerny rynek suplementów i środków farmakologicznych oferuje stale ulepszane preparaty pozwalające usprawnić zachodzący w ustroju proces trawienia. Przykładem takiego suplementu jest pankreatyna stanowiąca połączenie enzymów trawiennych

Pankreatyna

Organizmy posiadają zdolność do syntezy różnych białek, w tym tych wchodzących w skład enzymów trawiennych. Wspomniane enzymy obejmują m.in. amylazy służące do trawienia węglowodanów, lipazy trawiące tłuszcze oraz proteazy, które rozkładają białka na poszczególne aminokwasy. W szczególnych sytuacjach, dotyczących najczęściej dysfunkcji poszczególnych narządów (głównie trzustki), procesy syntezy enzymów trawiennych mogą zostać upośledzone, co oczywiście przełoży się na naszą przemianę materii, stopień wchłaniania i wykorzystywania składników odżywczych, a finalnie na nasz stan zdrowia i samopoczucie.

Jak sobie z tym radzić? Opracowano specjalny kompleks enzymatyczny, będący zamiennikiem wytwarzanych przez ustrój enzymów trzustkowych – pankreatynę. Związek ten uwalnia do ustroju lipazę, amylazę oraz proteazę, dzięki czemu reguluje pracę przewodu pokarmowego.

Główną i zarazem podstawową funkcją pankreatyny i innych suplementów zawierających jej enzymy w składzie jest regulacja pracy przewodu pokarmowego. Zwierzęce ekstrakty trzustkowe mają za zadanie uzupełnić lub nawet zastąpić działanie oryginalnych enzymów produkowanych przez ustrój człowieka. Oznacza to, że preparat wspomaga zewnątrzwydzielniczą pracę trzustki, ale poprzez rozkład związków białkowych, skrobi oraz tłuszczów, ogranicza ryzyko niedoborów pokarmowych, występowanie niestrawności, wzdęć czy zaparć. Należy również napomknąć, że wraz z poprawą przemiany materii odnotowuje się często poprawę apetytu, co z kolei sprzyja procesowi utrzymania lub zwiększenia masy ciała w przypadku osób niedożywionych.