O roli elektrolitów w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu przekonujemy się najczęściej, gdy nagle zaczynamy odczuwać ich niedobór. Ich zbytnią utratę zasygnalizuje w pierwszej kolejności nasz układ nerwowy i mięśniowy, dla których sole sodu, magnezu i wapnia są czynnikami zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie dzięki elektrolitom, które pomagają usprawnić przepływ wody między komórkami, nasz organizm jest w stanie zachować równowagę kwasowo-zasadową.

Znaczenie elektrolitów

Elektrolity to jony soli niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Magnez pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Potas wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, biorąc udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Sód odpowiedzialny jest za utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Do grupy elektrolitów zaliczane są również chlorki – są to aniony, licznie występujące w organizmie, istotne z punktu widzenia zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Wspomagają one także produkcję kwasu solnego w żołądku.

Elektrolity naładowane są dodatnio lub ujemnie, dzięki czemu przyciągają cząsteczki wody, która rozprowadzana jest po całym organizmie. Od ich właściwego poziomu zależy gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu oraz odpowiednia praca układu mięśniowego, nerwowego, a także układu krążenia. Są zatem niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Jak dbać o równowagę kwasowo-zasadową?

W celu uniknięcia niedoboru elektrolitów, należy dbać o odpowiednią dietę bogatą w potas i wapń, które znajdziemy m.in. w bananach, pomidorach, czekoladzie, ziemniakach, suszonych morelach, cytrusach czy migdałach. Należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia – najlepiej w postaci wody mineralnej.

W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, wzmożonego pocenia lub biegunki, warto sięgnąć po suplementy diety, takie jak Elektrovit marki Activlab Pharma. Produkt ten, jako jedyny na rynku, zawiera wysokoprzyswajalną formę magnezu w postaci cytrynianu magnezu i występuje w łatwych do spożycia tabletkach rozpuszczalnych w wodzie. Jego delikatny pomarańczowy smak przypadnie do gustu osobom w każdym wieku.

Jak stosować elektrolity w upały?

W związku z coraz częściej pojawiającymi się w Polsce falami upałów, które potrafią trwać nawet kilka tygodni, istotnym jest by pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz nie przebywaniu na słońcu w godzinach południowych i wczesno popołudniowych.

W niektórych przypadkach, nawet wzmożone spożycie płynów może okazać się niewystarczające – warto wtedy sięgnąć po łatwe w użyciu suplementy, które pomogą organizmowi szybko powrócić do równowagi. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, kiedy czujemy bardzo silne pragnienie lub zdarzają nam się zawroty głowy, oznacza to bowiem, że organizm woła o elektrolity.

Czy można stosować elektrolity codziennie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować elektrolity każdego dnia. W okresach wzmożonego wysiłku fizycznego, upałów czy chociażby aktywnego wypoczynku na słońcu, przyjmowanie elektrolitów jest istotnym elementem dbania o równowagę kwasowo-zasadową.

Należy jednak pamiętać, iż tak jak w przypadku wszystkich innych suplementów, nadmierne spożycie może doprowadzić do nadwyżki substancji mineralnych, która jest szkodliwa. Dlatego nie powinno się przekraczać zalecanej do spożycia dziennej dawki elektrolitów, która każdorazowo znajduje się na opakowaniu. Ilość stosowanych suplementów elektrolitowych należy dostosować do trybu życia, rodzaju aktywności, diety oraz warunków atmosferycznych.