Co skutecznie może zepsuć nasze wakacyjne wyjazdy? Klątwa faraona – czyli biegunka podróżnych to zestaw objawów jelitowo-żołądkowo-vomitowych – który najczęściej spotyka nas na skutek zakażenia mikrobiologicznego wody albo żywności w ciepłych krajach. Jak uniknąć tego problemu i ewentualnie sobie z nim poradzić? Czy profilaktyczne stosowanie probiotyków może pomóc?

Jak uniknąć biegunki w podróżny?

To co jemy i pijemy ma ogromny wpływ jeżeli mówimy o profilaktyce wszelkiego rodzaju problemów układu trawiennego, zwłaszcza w podróży. Od zwrócenia uwagi na to, co spożywamy w drodze powinniśmy zacząć. Oto dwie sprawdzone rady, jak się zabezpieczyć przed biegunką:

  1. unikaj nieprzegotowanej wody,
  2. unikaj jedzenia w dziwnych miejscach (a także surowych warzyw i owoców, niedogotowanych i niedosmażonych potraw).

Niestety, to może nie wystarczyć, zwłaszcza gdy mówimy o rejonach, gdzie istnieje większe ryzyko „ostrej biegunki infekcyjnej” (np. Indie, tropiki) – przed wyjazdem poproś swojego lekarza o dopasowanie i zapisanie na wszelki wypadek antybiotyku. Wykup receptę przed wyjazdem! Pamiętaj o szczepieniach jeśli zajdzie taka konieczność.

 

Jak leczyć biegunkę?

Wydarzyło się? Po pierwsze, zachowaj spokój: mamy dla ciebie kilka rad, jak zatrzymać biegunkę w podróży.

  1. Nawadniaj organizm: odpowiednie nawodnienie to klucz do sukcesu. Pamiętaj, że na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Poważne odwodnienie może nawet zagrażać życiu! Tutaj nie ma żartów. W podróży zawsze warto mieć przy sobie elektrolity. Na wyprawie nie jesteś w stanie przewidzieć, czy bez kłopotu znajdziesz otwartą aptekę, więc najlepiej opakowanie elektrolitów spakować do walizki. Jeśli chodzi o wodę, pij butelkowaną wodę z dodatkiem cukru i soli lub zimną, przegotowaną. Warto mieć przy sobie termometr.
  2. Weź środek przeciwbiegunkowy: koniecznie zapakuj go do wyjazdowej apteczki.
  3. Postaw na probiotyki: biegunki powodowane są często przez bakterie i wirusy. Co ciekawe – można z nimi walczyć probiotykami. Produkty zawierające Saccharomyces boulardii są często polecane przez lekarzy i farmaceutów gdy pacjent cierpi na infekcję jelitową. Skraca czas trwania biegunki rotawirusowej, ale także zmniejsza ryzyko jej wystąpienia – jeśli w naszym najbliższym otoczeniu panuje „jelitówka”, powinniśmy po opisywany preparat sięgnąć jak najszybciej, gdyż może uda się skrócić czas infekcji! Enterobiotix od Activlab Pharma to preparat osłonowy może być również stosowany zapobiegawczo w celu zapobiegania biegunkom, ale jest także zalecany w trakcie trwania terapii antybiotykami oraz po jej zakończeniu. Główne składniki produktu: liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii (250mg)- drożdże probiotyczne przeznaczone są do stosowania przed i w trakcie podróży, w tym szczególnie jak już wspomnieliśmy do innych stref klimatycznych, kiedy dochodzi do zmian diety, klimatu oraz kontaktu z inną florą bakteryjną.

 

Warto mieć ten produkt ze sobą w podróży, a także stosować go profilaktycznie!