Siedzący tryb życia lub przeciążenia związane z intensywnym wysiłkiem, problemy z trawieniem, które wiążą się z nawracającymi biegunkami bądź zaparciami, obciążenia genetyczne oraz wiek – czynniki te, oraz wiele innych, mogą wiązać się z bolesnymi, wstydliwymi dolegliwościami, które dobrze zna co drugi Polak. Statystycznie rzecz ujmując, połowa z nas cierpi, cierpiała bądź będzie cierpieć na hemoroidy. Spróbujmy dzisiaj przyjrzeć się bliżej przyczynom powstawania hemoroidów, a także roli, jaką w ich leczeniu odgrywają diosmina i hesperydyna

Hemoroidy czy żylaki

Choć według nomenklatury medycznej hemoroidy mamy wszyscy – to nic innego jak tzw. guzki krwawnicze, które uszczelniają okolice odbytu i umożliwiają nam oddawanie stolca i gazów – potocznie jednak hemoroidami nazywamy żylaki odbytu, czyli chorobowo zmienione sploty żylne i tkanki w tych okolicach naszego ciała. Guzki krwawnicze napełniają się krwią niczym niewielkie poduszeczki i reagują na impulsy nerwowe, które przekazują informację o zbliżającym się wypróżnieniu. Dzięki ich zdrowemu funkcjonowaniu, sprawnie i efektywnie pozbywamy się niestrawionych resztek pokarmu.

W momencie, gdy hemoroidy przestają działać jak należy, ulegają rozciągnięciu, a krew zalega w nich dłużej niż powinna i nie opuszcza ich prawidłowo, następuje zaburzenie funkcji tego układu, rodzi się stan zapalny, a my zaczynamy odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. To początki tzw. choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu.

Skąd się biorą hemoroidy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że wbrew obiegowej opinii, hemoroidy nie są jedynie bolączką osób starszych bądź kobiet w ciąży. Na dolegliwości związane z nieprawidłowo działającymi guzkami krwawniczymi skarżą się zarówno kobiety jak i mężczyźni, w każdej grupie wiekowej. Przyjmuje się, że żylaki odbytu są dziś chorobą cywilizacyjną i dotknąć mogą każdego z nas, niezależnie od trybu życia i dotychczasowej historii zdrowia.

Do najważniejszych czynników przyśpieszających rozwój choroby należą zanik tkanki łącznej, która odpowiada za prawidłowe umocowanie guzków krwawniczych oraz nadmierne napięcie albo przerost mięśni zwieracza odbytu. Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnej degeneracji tkanek, a higiena trybu życia odgrywa tu kluczową rolę. Dla zdrowia okolic odbytu olbrzymie znaczenie mają zarówno dieta, jak i ruch, praca (siedzący lub stojący tryb pracy sprzyjają rozwojowi nieprawidłowości), waga ciała czy ciśnienie tętnicze.

Im więcej siedzimy, im dłużej unikamy aktywności fizycznej, im mniej regularnie i zdrowo się odżywiamy i im częściej ulegamy używkom, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów teraz lub w przyszłości. Należy przy tym zauważyć, że na problemy związane z hemoroidami skarżyć się mogą także osoby regularnie i intensywnie uprawiające sport, a w szczególności sporty siłowe. Nadmierne przeciążenia i mocny wysiłek fizyczny stanowią wyzwanie dla naczyń krwionośnych, w tym dla tych zlokalizowanych w okolicach intymnych. Innymi słowy hemoroidy stanowią bardzo powszechną, a jednocześnie rzadko dyskutowaną, dolegliwość, która odbiera nam komfort, a okresowo także najzwyczajniej radość życia.

Jak się chronić?

Ponieważ żylaki odbytu to choroba wstydliwa i większość z nas wolałaby przemilczeć jej objawy, lekarze obserwują niepokojącą tendencję do zwlekania z właściwym leczeniem do momentu wystąpienia zaawansowanego stadium schorzenia. Absolutnie nie należy lekceważyć już lekkich objawów hemoroidów, do których należą swędzenie, pieczenie lub dyskomfort w okolicach odbytu. Najlepszym sposobem na zdrowie w tym obszarze jest wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych i ruchowych, świadomość problemu, a także odpowiednia profilaktyka. Ponieważ zdrowe, elastyczne i mocne naczynia krwionośne doskonale spełniają swoje funkcje, warto przyjrzeć się substancjom, które wspierają nasz układ żylny, także ten w okolicach intymnych.

Skuteczna pomoc – diosmina i hesperydyna

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających zwalczyć uciążliwe dolegliwości związane z pojawieniem się żylaków odbytu. W swoim składzie najczęściej zawierają one diosminę – substancję zaliczaną do grupy naturalnych związków nazywanych flawonoidami, która w sposób korzystny wpływa na żyły. Diosminę znaleźć możemy przede wszystkim w miąższu, pestkach i skórce owoców cytrusowych. Jej zmikronizowaną postać pozyskuje się drogą syntetyczną. Stosowanie preparatów zawierających diosminę w trakcie leczenia dolegliwości towarzyszących żylakom odbytu rozpoczęto już w latach 70. Od tego czasu przeprowadzono szereg badań klinicznych, które potwierdziły jej skuteczność m.in. w hamowaniu krwawień z odbytu, których przyczyną są hemoroidy[1]. Jej działanie polega na zmniejszaniu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych oraz usprawnianiu krążenia w naczyniach włosowatych, ponadto wykazuje ona również właściwości przeciwobrzękowe.

Drugą popularną substancją z grupy flawonoidów jest hesperydyna – bardzo silny antyoksydant, który uszczelniania i uelastyczniania ściany naczyń krwionośnych[2]. Istotną właściwością tej substancji jest jej wpływ na hialuronidazę – enzym, który rozkłada kwas hialuronowy będący istotnym budulcem naczyń krwionośnych. Połączenie diosminy z hesperydyną przynosi bardzo dobre efekty wspomagające w leczeniu objawów żylaków odbytu, takich jak krwawienie, ból czy świąd okolic odbytu[3].

 

[1] Corsale I, Carrieri P, Martellucci J, Piccolomini A, Verre L, Rigutini M, Panicucci S. Flavonoid mixture (diosmin, troxerutin, rutin, hesperidin, quercetin) in the treatment of I-III degree hemorroidal disease: a double-blind multicenter prospective comparative study. Int J Colorectal Dis. 2018 Nov;33(11):1595-1600. doi: 10.1007/s00384-018-3102-y. Epub 2018 Jun 22. PMID: 29934701.

[2] Li C, Schluesener H. Health-promoting effects of the citrus flavanone hesperidin. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Feb 11;57(3):613-631. doi: 10.1080/10408398.2014.906382. PMID: 25675136.

[3] Giannini I, Amato A, Basso L, Tricomi N, Marranci M, Pecorella G, Tafuri S, Pennisi D, Altomare DF. Flavonoids mixture (diosmin, troxerutin, hesperidin) in the treatment of acute hemorrhoidal disease: a prospective, randomized, triple-blind, controlled trial. Tech Coloproctol. 2015 Jun;19(6):339-45. doi: 10.1007/s10151-015-1302-9. Epub 2015 Apr 19. Erratum in: Tech Coloproctol. 2015 Oct;19(10):665-6. PMID: 25893991.