Jędrna i elastyczna skóra to ważny czynnik pozwalający zachować zdrowy, młodzieńczy wygląd mimo upływu czasu. Nasza skóra, która stanowi największy organ ludzkiego ciała, każdego dnia musi zmagać się z licznymi zagrożeniami, stanowiąc pierwszą barierę ochronną organizmu. Jej zdrowie to nie tylko kwestia atrakcyjnego wyglądu, ale przede wszystkim jedna z ważnych oznak dobrej kondycji organizmu. Jak na co dzień wspierać skórę, aby na długie lata zachować jej elastyczność i sprężystość?

Skóra, w której żyję

Zdarzają się nieliczni szczęśliwcy, którzy w loterii genowej otrzymali w prezencie piękną, nieskazitelną skórę, na której próżno szukać widocznych oznak starzenia się. Jednak przeważająca większość z nas, prędzej czy później zmaga się z pogarszającą się kondycją skóry. Proces ten przyśpieszają często niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza oraz ogromna ilość chemii, z którą stykamy się każdego dnia. Codzienna pielęgnacja, dieta, nawodnienie, nieregularny tryb życia, nadmiar stresu, stosowanie używek, zaburzenia snu, choroby cywilizacyjne – to tylko część czynników, które wpływają na wygląd oraz stan skóry. Podstawowym problemem jest jednak, postępująca wraz z upływem czasu, coraz mniejsza produkcja kolagenu, który stanowi jeden z głównych budulców tkanki łącznej.

 

Rola kolagenu

Kolagen to białko strukturalne, które składa się z licznych aminokwasów, takich jak glicyna (około 33%), prolina (około 10%), hydroksyprolina (około 10%) oraz hydroksylizyna (około 1%). Jego podstawową funkcją jest zapewnienie strukturalnej integralności tkanek i narządów oraz zdolność do ich tworzenia i naprawy. Kolagen stanowi podstawowy włóknisty składnik skóry, naczyń krwionośnych, zębów, kości, oraz ścięgien i chrząstki, który zapewnia tkankom odporność na rozciąganie poprzez tworzenie struktur zwanych włóknami kolagenowymi. Z wiekiem ilość włókien kolagenowych maleje, czego skutkiem jest pojawienie się zmarszczek oraz wiotczenie skóry. Liczne badania wykazały, iż suplementacja kolagenu przyczynia się do wzrostu nawilżenia skóry oraz poprawy elastyczności tkanki łącznej[1]. Ponadto wykazano jej pozytywny wpływ na stawy oraz kości[2].

 

Kolagen morski

Na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających w swoim składzie kolagen. Istnieje wiele jego typów, które pozyskiwane są z różnych źródeł (np. białka kolagenowe bydlęce lub wieprzowe). Kolagen morski najczęściej pozyskuje się ze skóry, kości oraz głów rybich (głównie są to ryby takie jak dorsz atlantycki, tołpyga lub ryby łososiowate). Jego cechą charakterystyczną są rzadsze wiązania chemiczne występujące pomiędzy włóknami kolagenowymi, co skutkuje wyższą rozpuszczalnością kolagenu rybiego w porównaniu z kolagenem pochodzącym z innych źródeł. Wysoka rozpuszczalność umożliwia stosowanie łagodniejszych procesów obróbki w trakcie produkcji suplementów, w związku z tym kolagen ten nie jest narażony na znaczną degradację w takim stopniu jak ten, którego źródłem jest białko bydlęce lub wieprzowe. Ponadto rybi kolagen posiada strukturę trójhelisy, co czyni go bliźniaczo podobnym do ludzkiego kolagenu.

[1] Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015 Dec;14(4):291-301. doi: 10.1111/jocd.12174. Epub 2015 Sep 12. PMID: 26362110.

[2] García-Coronado JM, Martínez-Olvera L, Elizondo-Omaña RE, Acosta-Olivo CA, Vilchez-Cavazos F, Simental-Mendía LE, Simental-Mendía M. Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Int Orthop. 2019 Mar;43(3):531-538. doi: 10.1007/s00264-018-4211-5. Epub 2018 Oct 27. PMID: 30368550.