Jakie składniki powinni uzupełniać na co dzień panowie, aby nie brakowało im energii oraz sił witalnych? Jak wybrać dobre witaminy dla mężczyzn?

Zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze wobec płci ma związek z nieco odmiennymi mechanizmami przemiany materii oraz różnymi warunkami środowiskowymi i trybem życia. Przyjmuje się, że panowie ze względu na większą objętość krwi, masę kostną oraz mięśniową, potrzebują większej ilości witamin i minerałów niż panie. Nie zawsze dieta jest w stanie zapewnić wszystkie niezbędne składniki, szczególnie gdy w grę wchodzi zwiększony wysiłek fizyczny. Wtedy z pomocą przychodzą suplementy diety dla mężczyzn. Jakie najważniejsze składniki powinny znaleźć się w preparatach dla mężczyzn i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru?

Potas i magnez

Prawidłowy poziom tych pierwiastków w organizmie odpowiada za właściwą pracę mięśni, w tym serca. Magnez wpływa korzystnie również na funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego polecany jest osobom narażonym na stres oraz mającym problemy ze snem. Uzupełnianie tych pierwiastków ma ogromne znaczenie w przypadku osób pijących dużo kawy i herbaty oraz uprawiających sport.

Cynk

Cynk to dla mężczyzn szczególnie ważny mikroelement, ponieważ odpowiada między innymi za płodność oraz prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Bierze również udział w syntezie wielu białek, wspomaga układ odpornościowy, a także zdrowy wygląd skóry. Właśnie dlatego znajduje się w składzie niemal wszystkich suplementów dla mężczyzn.

Selen

Selen znany jest ze swojego wysokiego potencjału antyoksydacyjnego, co znaczy, że zwalcza on wolne rodniki. Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób uprawiających sport, ponieważ zapobiega wysiłkowej degradacji komórek mięśniowych.

Żelazo

Chroni ono przed rozwojem anemii, czyli odpowiada za właściwą ilość hemoglobiny w krwi, transportującej tlen do komórek. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek nie jest tak duże jak w przypadku kobiet, ponieważ organizm męski nie traci go tak dużo. Jednak dla zachowania sił witalnych jego odpowiedni poziom zawsze powinien zostać zachowany.

Żeń – szeń

Jego korzeń nie tylko zwiększa siły witalne czy pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, ale także co jest szczególnie ważne dla panów, podnosi libido oraz wzmacnia erekcję. Wzrost sprawności seksualnej niewątpliwie wpływa na dobry nastrój, nic więc dziwnego, że wyciąg z korzenia żeń – szenia tak często znajduje się w preparatach dedykowanych panom, ale także osobom uprawiającym sport.

Witaminy

Do najważniejszych witamin, których nie powinno zabraknąć w diecie mężczyzny, należą: A, E, C oraz witaminy z grupy B. Panowie zazwyczaj niechętnie sięgają po świeże warzywa czy owoce, dlatego należy je uzupełniać. Wysoki potencjał antyoksydacyjny wykazują witaminy A, E oraz C, z tym, że ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ uznaje się ją za przeciwutleniacz korzystnie wpływający na kondycję plemników. Udział w wielu procesach biochemicznych zachodzących w organizmie, biorą witaminy z grupy B, odpowiadając m.in. za procesy krwiotwórcze, odpowiedni wygląd skóry, utrzymanie włosów bez siwizny czy detoksykację organizmu.