Tegoroczne wakacje są wyjątkowe. Ze względu na światową pandemię koronawirusa większość rodaków zmuszona została odwołać zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Promienie słoneczne będziemy więc łapać nad polskim morzem, na Mazurach, w górach lub na własnym balkonie. To nie oznacza jednak, że możemy odpuścić sobie ochronę ciała przed szkodliwą ekspozycją na słońce. Jest jeszcze czas na to, aby zadbać o piękną i zdrową opaleniznę!

 

W samo południe

Niezależnie do tego, czy chcemy się położyć plackiem na leżaku, czy naszym planem jest piesze zwiedzanie miasta – samo południe nie jest odpowiednią porą dnia na tego typu aktywności. Jak przypominają specjaliści, od godziny 11:00 do 14:00 narażamy siebie i swoich bliskich na najbardziej intensywne promienie słoneczne. Wiedząc o tym, zaplanujmy wakacyjny harmonogram tak, aby godziny te spędzić pod zadaszeniem lub w cieniu drzew. Nad piękną opalenizną możemy skutecznie pracować popołudniu albo z samego rana, zmniejszając tym samym ryzyko poparzeń słonecznych oraz przegrzania organizmu.

Filtry, głupcze!

Mimo tego, iż każdego roku przed sezonem wakacyjnym dermatolodzy przypominają o konieczności stosowania ochrony przeciwsłonecznej, spora grupa rodaków wciąż rezygnuje z ich używania. Filtry przeciwsłoneczne są najlepszym sposobem ochrony skóry przed poparzeniem, które prowadzić może w przyszłości do rozwinięcia się komórek nowotworowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych filtrów w każdym przedziale cenowym. Dzielą się one na filtry fizyczne i chemiczne. Pierwsze pozostają na skórze i odbijają od siebie promieniowanie UV, drugie zaś wnikają w głąb skóry wchodząc równocześnie w reakcje chemiczne dzięki czemu chronią przed promieniowaniem UV. W bardzo słoneczne dni oprócz filtrów warto również pamiętać o nakryciu głowy oraz ochronie oczu w postaci okularów z filtrami.
Moc antyoksydantów

Naszą skórę możemy również wspierać od środka. Przed sezonem letnim warto jest sięgnąć po suplementy zawierające np. beta-karoten – prekursor witaminy A, który jest jednym z popularnych antyoksydantów chroniących tkanki przed powstawaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się naszej skóry. Stosowanie suplementów z beta-karotenem pomaga przygotować skórę na sezon letni, sprzyja budowaniu trwalszej opalenizny, dodatkowo wspierając nasz wzrok. Przyjmowanie preparatów takich należy rozpocząć na kilka tygodni przed sezonem wakacyjnym.