Czym jest staw? To połączenie minimum dwóch kości. Bez stawów, nie bylibyśmy w stanie poruszyć nawet najmniejszym palcem u stopy (taki ruch wymaga pracy przynajmniej jednego połączenia stawowego). Podczas wzmożonego treningu, powinniśmy dbać o nie w szczególny sposób. Narażone są bowiem na wiele zmian zwyrodnieniowych, a w przypadku bardzo intensywnych ćwiczeń − kontuzji

Co robić, by utrzymać je w dobrym stanie? Przedstawiamy 5 sposobów na zdrowe i mocne stawy.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji (np. przed ekranem komputera), wpływa negatywnie na nasze stawy. Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać, by w ciągu dnia możliwie dużo się ruszać. Spacer, pływanie, nordic walking, jazda na rowerze, pilates, joga – wybór należy do Ciebie! Ruch jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją przez długie lata.

Dieta

Zdrowe odżywianie to klucz do sukcesu. Dbając o dobrą kondycję stawów, powinniśmy wybierać produkty bogate w białko i kolagen, kwasy omega-3 oraz witaminę D i C. Na Waszej liście powinny znaleźć się:

  • ryby bogate w kwasy omega-3 (łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk);
  • awokado, orzechy, oleje roślinne;
  • chude mięsa (podstawa w budowie silnych mięśni);
  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • cytrusy, pietruszka, czarny bez, aronia (produkty bogate w witaminę C).

Prawidłowa waga ciała

Nadwaga powoduje dodatkowe obciążenia dla stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych, w których ryzyko zwyrodnień wzrasta wraz z dodatkowymi kilogramami. Pamiętaj, że poprzez utrzymywanie prawidłowej wagi, możesz zmniejszyć obciążenie stawów i zredukować ryzyko ich uszkodzenia.

Odpowiednia suplementacja

Odpowiedni dobór suplementów jest kluczowy, jeśli chcemy wzmocnić nasze stawy i cieszyć się sprawnością przez długie lata. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, czy produkt zawiera składniki wspierające pracę stawów, takie jak:

  • Kolagen − stosowany w celu wspomagania prawidłowego działania stawów, regeneracji chrząstki stawowej, a także jako element profilaktyki oraz terapii takich schorzeń jak zwyrodnienie stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. Kolagen jest obowiązkowym elementem suplementacji sportowej, której celem jest zapobieganie urazom oraz wzmocnienie aparatu ruchu.
  • Glukozamina − pochodna glukozy, która wpływa na odbudowę chrząstki stawowej. Może przyczyniać się do zmniejszania bólów stawowych, przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie.
  • Chondroityna − związek chemiczny występujący w chrząstce stawowej, którego zadaniem jest łagodzenie tarcia, które pojawia się pomiędzy ruchomymi elementami stawu. Jej długotrwałe niskie stężenie w płynie otaczającym staw, prowadzić może do rozwinięcia się choroby reumatycznej.
  • Witamina C − pomaga w prawidłowej produkcji i syntezie kolagenu. Jest bardzo silnym antyoksydantem, który skutecznie wzmacnia cały układ odpornościowy organizmu. Ponadto reguluje ciśnienie tętnicze, ochrania i uszczelnia naczynia krwionośne oraz wykazuje działanie przeciwzapalne.
  • MSM (metylosulfonylometan) − jest związkiem o doskonałych właściwościach profilaktycznych oraz leczniczych, w tym w: odbudowie tkanek, łagodzeniu bólów mięśniowych, bólu pleców, a także w zwalczaniu osteoporozy.

Silne mięśnie

Mięśnie zapewniają wsparcie dla stawów, a trening siłowy fantastycznie sprawdza się w ich budowaniu. Skup się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha, pleców i klatki piersiowej. Nie zapomnij jednak o rozgrzewce! Bez niej możesz narazić się na poważną kontuzję.