Wydawać by się mgło, że latem, kiedy dużo przebywamy na słońcu i świeżym powietrzu, a w diecie sporo jest warzyw i owoców, można sobie odpuścić wspomaganie witaminami i suplementami. Nic bardziej mylnego. Podpowiadamy, jakich składników potrzebuje nasz organizm w okresie wakacyjnym

 

Witamina C i witamina E

Witaminy C i E pełnią funkcję przeciwutleniaczy, które zapewniają ochronę skóry i włosów przed promieniowaniem UV i pomagają w uniknięciu poparzeń słonecznych. Jest to wyjątkowo dobre połączenie witamin na lato, bo ratuje przed rakiem skóry i fotostarzeniem.

Obie te witaminy mogą być również pomocnikiem w walce z alergią, często nasilającą się od wczesnej wiosny.

Samą witaminę C warto też uwzględnić w diecie, bo dzięki temu, że pomaga obniżyć temperaturę ciała, zapobiega m.in. udarowi. Ta witamina ma również silne właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że nie tylko skraca czas trwania dolegliwości, ale też pomaga zapobiegać chorobom.

Witamina A/retinol i beta-karoten

W okresie letnim witamina A jest potrzebna, bo należy do związków o działaniu antyoksydacyjnym. Pomaga zachować zdrową skórę.

Beta-karoten troszczy się z kolei o naszą skórę. Zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają skórę. Skutecznie zapobiega szkodliwym skutkom opalania.

Witamina D

Wydawałoby się, że ta witamina w wakacje nie będzie nam potrzebna. Tak, ale tylko wtedy, gdy wybieramy się na wakacje do słonecznego miejsca. Natomiast kiedy nie mamy szans na wystawianie się na słońce warto skorzystać z suplementacji, bo nie jest łatwo zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D.

Cynk i selen

To zestaw przydatny głównie, ale nie tylko, włosom, które pod wpływem wysokich temperatur, wiatru, kąpieli w morzu i opalania mogą się osłabiać.

Włosy potrzebują cynku. Cynk wpływa też na tworzenie keratyny – białka, które jest podstawowym budulcem włosa. Reguluje pracę gruczołów łojowych i zapewnia włosom elastyczność.

Selen zaś znany jest z właściwości antyoksydacyjnych. Może usunąć wolne rodniki z organizmu. Razem z witaminą E chroni włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Selen broni też włosy przed nadmiernym przesuszeniem.