Jeżeli jesteś fanem kuchni azjatyckiej, z pewnością o niej słyszałeś: złota przyprawa nadająca specyficznego smaku potrawom, charakteryzująca się intensywnie żółtą barwą. Jednak nie tylko walory smakowe wzbudzają zainteresowanie kurkumą. Czy słyszałeś o jej leczniczych właściwościach? Dowiedz się, jakie korzyści dla zdrowia niesie ze sobą jej stosowanie!

 

Kurkuma – kilka faktów

Kurkuma pozyskiwana jest z rośliny o nazwie ostryż długi. Roślina pochodzi z rodziny imbirowatych i można ją spotkać na terenie Indii oraz wielu innych krajów o klimacie tropikalnym. Surowcem farmaceutycznym ostryżu długiego, czyli częścią rośliny wykorzystywaną leczniczo, jest kłącze. Za drogocenne właściwości przypisywane kurkumie odpowiada substancja chemiczna o nazwie kurkumina. Jest to związek organiczny, którego zawartość w kurkumie stanowi około 2-5%.

Właściwości lecznicze

Historia leczniczych właściwości kurkumy sięga aż 600 r. ne. Dawni chińscy i indyjscy medycy stosowali kurkumę ze względu na dobroczynne działanie przyprawy dla naszego organizmu. Jakie właściwości lecznicze już wówczas odkryto? Kurkuma stosowana była w łagodzeniu bólowych dolegliwości menstruacyjnych, w terapii chorób pasożytniczych, schorzeń układu pokarmowego. Obecnie lista prozdrowotnych właściwości przyprawy wciąż się wydłuża, a badania trwają.

W mediach coraz więcej mówi się o korzystnym działaniu kurkumy na nasz organizm. Współczesne badania pokazują, że wykazuje ona m.in. działanie przeciwzapalne, a przewlekły stan zapalny zachodzący w naszym organizmie może wpływać na powstawanie niektórych chorób. Jej działanie przeciwzapalne może ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, miażdżycy czy otyłości. Kurkumina ma też działanie antyoksydacyjne. Obecnie prowadzone są także badania oceniające wpływ kurkuminy na tworzenie się komórek nowotworowych. Przeprowadzona na zwierzętach badania wykazują, że kurkumina może hamować proces rozwoju guza nowotworowego. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest potwierdzenie tych doniesień oraz przeprowadzenie stosownych badań na ludziach. Kurkumina łagodzi także objawy depresji oraz działa lekko przeciwbólowo. Coraz powszechniej znane są także jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

Kurkuma jako suplement diety?

W aptece można dostać wiele preparatów, w których składzie możemy znaleźć kurkuminę. Activlab Pharma postanowiło jednak pójść o krok dalej tworząc Curcuma Caps. Produkt zawiera wysoce skoncentrowany 10:1 ekstrakt z kurkumy będący źródłem bioaktywnej kurkuminy oraz standaryzowany na 95% piperyny ekstrakt z pieprzu czarnego. Jedna kapsułka dostarcza 500 mg ekstraktu odpowiadającego aż 5 g kurkumy! Dla osób, które stronią od gotowania będzie to doskonałe rozwiązanie.

Kurkuma uważana jest za jedną z najzdrowszych przypraw świata. Warto znaleźć dla niej miejsce w swojej kuchni i apteczce. Zapraszamy na https://activlabpharma.pl/produkt/curcuma-caps/.